Strona główna | Wydarzenia | Mapka | Historia | Warto przeczytać | Zestawienia tematyczne
Filia

Menu główne

Katalog OPAC
CZERWIEC 2014
Konkurs z okazji Roku Czytelnika - REGULAMIN
 • Organizator konkursu - Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Makowie Mazowieckim, ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 3A.
 • Czas trwania konkursu - 05.V.2014r. do 31.X.2014r.
 • Cele konkursu: popularyzowanie zbiorów bibliotecznych, zainteresowanie użytkowników biblioteki wartoœciowš ksišżkš, zachęcenie do częstszego odwiedzania biblioteki.
 • W konkursie mogš brać udział wszyscy czytelnicy, którzy posiadajš własnš kartę bibliotecznš.
 • Podstawowym kryterium oceny i przyznania tytułu Czytelnik Roku jest największa liczba wypożyczonych ksišżek w okresie od 05.V.2014r. do 31.X.2014r. Czytelnik w obecnoœci pracownika biblioteki wypełnia formularz z podstawowymi danymi (imię i nazwisko, nr karty bibliotecznej, liczba wypożyczonych ksišżek, adres e-mail i nr telefonu) i wrzuca go do skrzynki z napisem KONKURS.
 • Komisja składajšca się z trzech osób zlicza formularze i wyłania CZYTELNIKA ROKU. Przewidziane sš nagrody ksišżkowe dla laureata konkursu oraz dodatkowo dla trzech aktywnych czytelników, którzy zajęli kolejne miejsca.
 • Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie 2014 roku. O wygranej zwycięzcy zostanš powiadomieni poczta elektronicznš.
 • Uczestnictwo w konkursie wišzać się będzie z akceptacjš Regulaminu oraz zgodš na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych (zgodnie z Ustawš z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)”.
GRUDZIEŃ 2013
Jak co roku w grudniu w naszej bibliotece zrobiło się bardzo œwištecznie i magicznie. Tym razem zorganizowałyœmy wystawy ozdób i kart œwištecznych wykonanych przez nauczycieli oraz uczniów z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Maz., Zespołu Szkół w Krasnosielcu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Czerwonce. Najpiękniejsza atmosfera zapanowała jednak 10 grudnia na warsztatach „Kartki i ozdoby œwišteczne”, zorganizowanych dla nauczycieli ze szkół z całego powiatu. Poprowadziła je p. Agnieszka Kacprzycka - nauczyciel-bibliotekarz z Zespołu Szkół w Makowie Maz. Na spotkaniu, w którym uczestniczyło 23 nauczycieli, pani Kacprzycka zaprezentowała kilkanaœcie inspirujšcych ozdób i technik plastycznych o różnych poziomach trudnoœci. Wszystkie dokładnie omówiła i udzieliła wiele praktycznych, pomocnych wskazówek. Każdy z uczestników sam wykonał kilka niezwykłych ozdób i otrzymał niezbędne szablony do pracy. Swoimi pomysłami na dekoracje podzieliły się również p. Barbara Szczygielska i p. Marzena Sierak. Wszystkie trzy panie zaraziły uczestników spotkania swojš wielkš pasjš i zachęciły do wykorzystania najciekawszych pomysłów w pracy z najmłodszymi dziećmi oraz młodzieżš
 
LISTOPAD 2013
ZAPROSZENIE
W listopadzie zapraszamy na kolejną wystawę pod hasłem NAUCZYCIEL Z PASJĄ.Tym razem są to prace pani Barbary Szczygielskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czerwonce. Prezentowane obrazy wykonane są haftem krzyżykowym.

 
PAŹDZIERNIK 2013
Jak dzisiejszy nauczyciel odnajduje się w pracy z uczniami pokolenia Google, a więc młodzieży urodzonej po 1993 roku, która nie zna i nawet nie wyobraża sobie szkoły bez multimediów i Internetu? Co nauczyciel-bibliotekarz może zaproponować cyfrowemu czytelnikowi? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali nauczyciele-bibliotekarze z dziesięciu szkół naszego powiatu na spotkaniu zorganizowanym w naszej bibliotece. Odbyło się ono 30 października, a więc w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. Panie przekazały sobie informacje o nowinkach technologicznych, np. e-papierze, bibliotekach e-bookowych. Omówiły, jak w ich szkołach sprawdzają się e-dzienniki, tablice interaktywne oraz centra multimedialne. Wymieniły się doświadczeniami z codziennej pracy, poglądami na temat Web2.0 oraz usługach bibliotecznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Miały też okazję poznać zasoby Liternetu, np. powieści hipertekstowe, blogi literackie, czytelniczo-recenzenckie, rekomendujące oraz czasopisma literackie.
 
CZERWIEC 2013
ZAPROSZENIE
Zapraszamy
nauczycieli, uczniów i wszystkich zainteresowanych
na drugi cykl wystawy obrazów pana Janusza Żerańskiego

 
10 czerwca w naszej bibliotece zorganizowano kolejne spotkanie dla nauczycieli z różnych szkół. Miało ono charakter informacyjno-szkoleniowy, a tematem była emisja głosu dla nauczycieli - profilaktyka i rehabilitacja. Spotkanie poprowadziła nasza stała czytelniczka pani Joanna Kozłowska - polonista, logopeda i terapeuta. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawienie bibliograficzne utworzone w oparciu o zbiory naszej biblioteki. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów pana Janusza Żerańskiego.
"CO NAPISANO O NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE"
- wystawa publikacji o powiecie makowskim zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną - w czerwcu w naszej bibliotece
ZAPRASZAMY

 
KWIECIEŃ 2013
16 kwietnia w naszej bibliotece odbyły się warsztaty "Najpiękniejsze kwiaty z bibuły". Uczestniczyli w nich nauczyciele ze szkół i przedszkoli z całego powiatu, a spotkanie poprowadziła twórczyni ludowa pani Czesława Lewandowska oraz jej uczennica pani Dorota Zalewska z grupy Radosna Twórczość, działającej w ramach Stowarzyszenia Unikat-Przyjazna Gmina z Ostrołęki. Pod czujnym okiem obu pań powstały oryginalne bratki, róże, szafirki, stokrotki i przebiśniegi. Każdy uczestnik warsztatów wyszedł ze spotkania z własnoręcznie wykonaną kolorową kompozycją kwiatową. Wszystko, czego mogliśmy się nauczyć, będzie inspiracją w pracy z dziećmi i, jak wspominali nauczyciele, zostanie wykorzystane już przed nadchodzącym Dniem Matki.
GRUDZIEŃ 2012
W zimowy poranek 17 grudnia, tuż przed świętami, odbył się finał konkursu fotograficznego "Maków i okolice jesienią". I jak na grudzień przystało, prezentów (czyt. nagród) nie brakowało. Głównym jurorem była Katarzyna Olzacka - nauczyciel bibliotekarz z Zespołu Szkół nr 2 w Makowie Maz., prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Makowskiej oraz fotograf z zamiłowania. W jury zasiadły również: Ewa Łata - kierownik naszej biblioteki oraz Katarzyna Milewska - nauczyciel-bibliotekarz. Obie panie również fotografują z pasją :) Wyłoniono trzy najlepsze fotografie oraz przyznano sześć wyróżnień. Zwycięzcy zdobyli nagrody książkowe, a hojnym Mikołajem była Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uznania za udział w konkursie, a nauczyciele podziękowania za pomoc w przygotowaniu uczniów. Zdjęcia są niezwykłe, można je oglądać w naszej bibliotece. Serdecznie gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy na wystawę.
 
Oto nagrodzeni uczniowie:
Laureaci:
 • Sylwia Gutowska - Publiczne Gimnazjum w Płoniawach Bramurze
 • Damian Niestępski - Publiczne Gimnazjum w Płoniawach Bramurze
 • Józef Graczyk - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Maz.
Wyróżnienia otrzymali:
 • Paulina Biedrzycka - Publiczne Gimnazjum w Czerwonce
 • Anna Fabisiak - Publiczne Gimnazjum w Czerwonce
 • Joanna Śmigielska - Publiczne Gimnazjum w Czerwonce
 • Natalia Bartosiewicz - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Maz.
 • Damian Gawin - Zespół Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku
 • Rafał Tymiński - Zespół Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku
GRUDZIEŃ 2012
Również 10 grudnia w naszej bibliotece gościły dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Makowie Maz. Poznały bibliotekę oraz obejrzały wystawę prac Bożonarodzeniowych wykonanych przez wychowanków internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Maz. i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Szelkowie. Dla młodzieży przygotowano prezentację multimedialną na temat praw człowieka. Warto podkreślić, iż data nie była przypadkowa, bowiem 10 grudnia obchodzony jest na całym świecie jako MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA. Prezentacja była impulsem do refleksji i dyskusji nad przestrzeganiem praw dzieci i dorosłych.
 
W poniedziałkowe popołudnie 10 grudnia w naszej bibliotece odbyły się warsztaty "Ozdoby świąteczne". Spotkanie, dla 27-osobowej grupy nauczycieli z naszego powiatu, poprowadził nauczyciel z pasją - pan Andrzej Sierak z Zespołu Szkół w Krasnosielcu. Mieliśmy okazję podpatrzeć różne ozdoby oraz dekoracje zaprezentowane przez prowadzącego warsztaty. Każdy nauczyciel samodzielnie mógł wykonać niepowtarzalne choinki, aniołki z papieru oraz kartki świąteczne. W naszej pracy wykorzystaliśmy jeszcze mało znaną, ale niezwykle ciekawą technikę iris folding. Efekty były niezwykłe: kolorowe cuda, które cieszą oko każdego. Spotkanie w tak dużym gronie było też okazją do integracji i wprawiło uczestników w radosny nastrój. Wszystko, czego się nauczyłyśmy, z pewnością zostanie wykorzystane w pracy z najmłodszymi i rozpropagowane w szkołach.
 
PAŹDZIERNIK 2012
W dniu 24 października 2012r. w Bibliotece Pedagogicznej w Makowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie dla nauczycieli bibliotekarzy z naszego powiatu. Tym razem tematem przewodnim było "Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży". Spotkanie prowadziła pani Edyta Szewczak - Warnel psycholog, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Makowie Mazowieckim.
CZERWIEC 2012
Rozstrzygniecie konkursu "Pejzaż, który pozostał w mojej pamięci" w Makowie Mazowieckim
Dnia 13 czerwca 2012 roku w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Makowie Mazowieckim odbyło się rozstrzygniecie konkursu "Pejzaż, który pozostał w mojej pamięci", zorganizowanego przez Publiczne Gimnazjum przy OSiW OHP w Jaciążku z tymczasową siedzibą w Makowie Mazowieckim pod patronatem Starostwa Powiatowego w Makowie Mazowieckim. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu makowskiego i wzięło w nim udział 19 uczniów. Wpłynęły prace plastyczne wykonane różnymi technikami. Wręczono nagrody książkowe. Wystawę prac pokonkursowych można oglądać w czytelni Biblioteki Pedagogicznej do 29 czerwca 2012 roku.
 
Sprawozdanie z realizacji obchodów Tygodnia Bibliotek w Makowie Mazowieckim
Włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek 7-15 maja 2012r, którego hasłem było "Biblioteka ciągle w grze!", Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce filia w Makowie Mazowieckim zorganizowała wystawy w dwóch szkołach ponadgimnazjalnych w Makowie Mazowieckim. Głównym celem wystaw była promocja literatury, filmów i czasopism z wychowania fizycznego. W celu popularyzacji naszej placówki w środowisku lokalnym w Publicznej Bibliotece w Makowie Mazowieckim na czas obchodów zorganizowano wystawę na temat "Najpiękniejsze biblioteki świata".
Kolejnym etapem obchodów tygodnia bibliotek było spotkanie w naszej bibliotece z dziećmi ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Makowie Mazowieckim. Byli to uczniowie z klas I-VI. Dzieci zostały zapoznane z naszą placówką (to jest czytelnia, wypożyczalnia i ICIM), oraz zwiedziły w naszej bibliotece wystawy malarskie i plastyczne naszych pedagogów. Następnie przybliżono postać Janusza Korczaka i przedstawiono prezentację multimedialną na temat życia i twórczości "Starego Doktora".
Następnie zorganizowałyśmy spotkanie autorskie P. Januszem Żerańskim dla uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej z Szelkowa dla klas IV-VI. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów tegoż twórcy. Uczniowie mieli okazję poznać "zakątki biblioteki, które na co dzień nie są dostępne". Nauczyciele tej szkoły wystawili w czytelni biblioteki prace uczniów pochodzące ze szkolnego konkursu na temat:" Postać Janusza Korczaka" oraz "Jestem Kajtusiem Czarodziejem".
Od 14.V.2012r do 19.V.2012r w naszej bibliotece można oglądać prace plastyczne uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Makowa Mazowieckiego. Tematem wystawy jest: "Błogosławiony Jan Paweł II - przyjaciel dzieci i młodzieży". Prace te są wykonane różnymi technikami plastycznymi.
KWIECIEŃ 2012
Dnia 25 kwietnia 2012r. biblioteka gościła nauczycieli i przedszkolaków klasy zerowej z Samorządowego Przedszkola z Szelkowa. Odwiedzającym przygotowałyśmy "Bajeczny quiz - konkurs wiedzy bajkowej". Głównym celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja utworów dla dzieci i sprawdzenie znajomości wybranych bajek. Jak się okazało, dzieci wykazały się świetną znajomością bajek i z łatwością sobie radziły z zagadkami. Na koniec spotkania każdy otrzymał kolorowankę bajki, którą mógł wziąć do domu oraz został nagrodzony słodkościami.
 
Dnia 20 kwietnia 2012r. biblioteka zorganizowała warsztaty ozdób (broszki i korale) dla nauczycieli bibliotekarzy z Makowa Maz. i powiatu makowskiego. Warsztaty poprowadziła p. Małgorzata Parzuchowska nauczyciel - plastyk z makowskiej szkoły. W spotkaniu wzięło 13 osób. Każdy wykonał własnoręcznie broszkę, którą zabrał ze sobą. W dalszej części spotkania nauczycielom przedstawiono prezentację multimedialną na temat "Cyberprzemocy. Wszyscy otrzymali przygotowane przez nas wykazy nowych prenumerowanych tytułów czasopism z krótką recenzją oraz materiały bibliograficzne na temat "cyberprzemocy" i wykazy stron internetowych.
 
Dnia 17 kwietnia 2012r. odbyło się szkolenie zorganizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Makowie Maz. dla nauczycieli klas I z Makowa Maz. i powiatu. Nasza biblioteka zaprezentowała wystawę książek i filmów edukacyjnych dotyczących specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu - dysleksji, dysgrafii i dysortografii, oraz zaburzeń komunikacji językowej i rozwoju dziecka w wieku szkolnym. Na szkoleniu przedstawiono recenzję książek i filmów na wyżej wymieniony temat, zaprezentowano nowe czasopismo "Dysleksja", jakie biblioteka zaprenumerowała z myślą o nauczycielach, pedagogach i rodzicach. Nauczycielom rozdano wcześniej przygotowane materiały dydaktyczne, które mogą okazać się pomocne do pracy w szkole.
 
Biblioteka Pedagogicznej w Ostrołęce Filia w Makowie Maz. zorganizowała wystawę ozdób (broszki i korale) z filcu i innych materiałów wykonanych przez p. Małgorzatę Parzuchowską nauczycielkę -plastyka makowskiej szkoły.
Jest to drugi etap z cyklu" Makowscy pedagodzy w twórczości plastycznej" , połączony z warsztatami dla nauczycieli bibliotekarzy z terenu powiatu, poprowadzi je p. Małgosia.
Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności tworzenia tych ozdób bibliotekarze przekażą nauczycielom i uczniom w swoich szkołach, a to wzbogaci ich wiedzę o kolejne metody i techniki wyrazu artystycznego w różnych dziedzinach.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela.
Nasza biblioteka chce promować nauczycieli z pasją i dlatego planujemy następną wystawę prac pedagogów makowskich - wyroby ze skóry, kordonku, wełny i innych materiałów.
Nie zapominamy również o naszych czytelnikach, w Bibliotece Publicznej w Makowie Mazowieckim prezentujemy wystawę szkła artystycznego ze zbiorów domowych nauczycieli. Są tam wystawione piękne przedmioty, które mogą cieszyć oko odwiedzającego tę placówkę.
 
MARZEC 2012
Dnia 20.03.2012 r. . odbyło się szkolenie na temat : "Cyberprzemoc - zagrożenie dla osobowości, rozwoju i postaw dzieci i młodzieży" dla pedagogów zorganizowane w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Biblioteka wzięła udział poprzez zorganizowanie wystawy nowości książkowych związanych z tematem. Pani Katarzyna Szymkowska przedstawiła prezentację multimedialną na wyżej wymieniony temat. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały dydaktyczne, takie jak: wykaz stron internetowych, zestawienia bibliograficzne na temat : Cyberprzemoc, pedagodzy szkolni i poradnictwo psychologiczno - pedagogiczne.
Od 01.03.2012r do 31.05.2012r
Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Makowie Mazowieckim
ZAPRASZA NAUCZYCIELI , UCZNIÓW I INNYCH NA WYSTAWĘ
OBRAZÓW NASZEGO MAKOWSKIEGO ARTYSTY PEDAGOGA -JANUSZA ŻERAŃSKIEGO

 
W dniu 7.03.2012r. w Bibliotece Pedagogicznej w Makowie Mazowieckim gościliśmy Pana Janusza Żerańskiego, naszego malarza pedagoga, twórcę wielu obrazów.Prowadził on dwa spotkania z młodzieżą Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, w klasie I Technikum Architektury Krajobrazu i II Liceum Ogólnokształcącego. Opowiadał o sobie, o swojej twórczości ,o okolicznościach powstania każdego obrazu i technikach malarskich jakie wykorzystuje w czasie malowania. Przybliżył młodzieży pojęcie pleneru malarskiego , galerii, reprodukcji, pejzażu, barwy. W zajęciach uczestniczyło 52 uczniów i 2 nauczycieli. Spotkaniu towarzyszyła wystawa 15 obrazów tegoż twórcy i wystawa literatury dotyczącej przedmiotu. Pan Janusz Żerański od kilkudziesięciu lat był i jest związany z makowską kulturą, sztuką i oświatą.
 
LUTY 2012
W dniu 29.02.2012r. o godz. 15.00 odbyło się w naszej bibliotece szkolenie Rady Pedagogicznej Publicznego Gimnazjum z Ochotniczego Hufca Pracy w Jaciążku z siedzibą w Makowie Maz. na temat cyberprzemocy. Pani Katarzyna Szymkowska przedstawiła prezentację na ten temat, nauczyciele brali aktywny udział w spotkaniu.. Rozdaliśmy materiały dydaktyczne dotyczące cyberprzemocy. Spotkanie było również okazją do obejrzenia obrazów "naszego regionalisty", pedagoga - Janusza Żerańskiego oraz wystawy prezentującej wybór literatury dotyczącej malarstwa.
 
W dniu 7.02.2012r.odwiedzili nas uczniowie Publicznego Gimnazjum przy OS i OHP w Jaciążku z siedzibą w Makowie Maz. Obejrzeli wystawę "Janusz Korczak - jego życie i twórczość" a polonistka z w/w szkoły przeprowadziła lekcję z wykorzystaniem literatury przedmiotowej i podmiotowej zgromadzonej w naszej bibliotece.
 
STYCZEŃ 2012
W czasie ferii zimowych w dniu 24.01.2012r. spotkaliśmy się z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Maz. na zajęciach komputerowych. Uczniowie poznali działanie katalogu OPAC i zasady wyszukiwania informacji z poszczególnych dziedzin. Obejrzeli wystawę "Janusz Korczak - życie i twórczość".
 
Dnia 9 stycznia 2012r. na szkoleniu zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Makowie Maz. dla nauczycieli przedszkoli z Makowa Maz. i powiatu makowskiego, biblioteka zorganizowała wystawę książek i filmów edukacyjnych dotyczących dysleksji i rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Przedstawiono również krótką recenzję prezentowanych książek i przygotowano zestawienie bibliograficzne nt. dysleksji i nowości wydawniczych”.
W dniu 11 stycznia 2012r. w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Maz. odbyły się III Targi Edukacyjne Szkół Wyższych Północnego Mazowsza. Swoje stoisko po raz trzeci miała nasza biblioteka. Oferowane na nim były: ulotki, foldery, zakładki i zestawienie bibliograficzne dla maturzystów. W targach uczestniczyła młodzież z klas maturalnych z Makowa Maz. i powiatu makowskiego. Impreza sprzyjała promowaniu naszej placówki w środowisku lokalnym.
 
GRUDZIEŃ 2011

W bibliotece w miesiącu grudniu można było oglądać wystawę kart świątecznych, jak również zapoznać się z tradycjami i obrzędami Bożego Narodzenia. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych jak i dzieci.
 
2011 - Rok Marii Skłodowskiej-Curie

Nasza biblioteka poleca:
Filmy:
 1. Historia 4. Warszawa : WF "Czołówka", 1976-1978. DVD 431
 2. Polscy Nobliści. Warszawa : TVP SA, 2003. DVD 463
 3. Były sobie odkrycia. Francja : Procidis, 1994. DVD 197
Artykuły z czasopism:
 1. Maria Skłodowska-Curie. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla / Jadwiga Granosik.// Poradnik Bibliotekarza. - 1995, nr 4, s. 30-31
 2. Maria Skłodowska-Curie i promieniotwórczość : lekcja chemii dla uczniów I klasy szkoły średniej w bibliotece szkolnej / Krystyna Ratyńska-Olechnowska.// Poradnik Bibliotekarza. - 1997, nr 6, s. 30-31
Książki:
 1. Autobiografia / Maria Skłodowska-Curie. - Wyd. 2. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1960. Nr inw. W 4626
 2. Korespondencja Marii Skłodowskiej-Curie z córką Ireną : 1905-1904 wybór / przeł. Krystyna Dolatowska. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978. Nr inw. W 18681
i inne...
LISTOPAD 2011

W konkursie " Najpiękniejsza zakładka do książki" wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej, którzy odwiedzili naszą bibliotekę. Na konkurs wpłynęło 21 prac. Dzieci przygotowały oryginalne wzory zakładek oraz wykazały się pomysłowością i pracowitością.
Komisja konkursowa w składzie:
 • Róża Rzepczyńska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
 • Ewa Łata - kierownik filii Biblioteki Pedagogicznej w Makowie Maz.
 • Barbara Brzuzy - nauczyciel-bibliotekarz
Wyróżniła prace wykonane przez:
 • Marcina Ochtabińskiego
 • Karola Konopkę
 • Weronikę Rzeczkowską
 • Magdalenę Nalewajk
 • Joannę Szwejk
 • Justynę Krupińską
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a laureaci także nagrody książkowe.
 
CZERWIEC 2011

Znamy już wyniki konkursu plastycznego, który w czerwcu zorganizowała nasza biblioteka. Wpłynęło 37 pięknych, bajecznie kolorowych prac przedszkolaków. Ich oceny dokonała komisja konkursowa w składzie:
 • Róża Rzepczyńska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
 • Ewa Łata - kierownik filii Biblioteki Pedagogicznej w Makowie Maz.
 • Janina Jelińska - nauczyciel-bibliotekarz

Laureatami konkursu zostali:

 • Karolina Biedrzycka
 • Jakub Kubaszewski
 • Milena Wielechowska
 • Amelia Tośka
 • Aleksandra Marańska
 • Adrianna Lewaśkiewicz
 • Zuzanna Beredzińska
 • Krystian Bonisławski
 • Paweł Otłowski

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a każdy uczestnik konkursu został nagrodzony dyplomem. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz ich Opiekunom.

Kwiecień 2011

15 kwietnia, już w wiosennej atmosferze, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z bibliotekarzami szkolnymi nt. Święta Wielkanocne, tradycja, obrzędy i zwyczaje w literaturze, bibliografii oraz plastyce. Spotkanie, w którym uczestniczyło 16 osób, rozpoczęło się w poważnym tonie od przedstawienia nauczycielom-bibliotekarzom projektu zmian w zapisie UKD. W dalszej części przybliżono ciekawostki związane z tradycją i obrzędem Świąt Wielkanocnych. Zajęcia wprowadziły uczestników w świąteczny nastrój, ale również były okazją do poznania różnorodnych technik projektowania i wykonywania dekoracji świątecznych. Omówiła je i przedstawiła krok po kroku pani Dorota Smolińska - terapeuta ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pani Ewa Kozłowska - nauczyciel- bibliotekarz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Najciekawsze pomysły i najnowsze trendy w tworzeniu m.in. palm, pisanek oraz kart świątecznych można było podpatrzeć, gdyż spotkaniu towarzyszyła ekspozycja takich prac wykonanych przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Makowie Maz. Zaprezentowane też zostały świąteczne dekoracje uczniów Zespołu Szkół w Krasnosielcu. Należy podkreślić, że ozdoby wykonane były z różnych materiałów (m. in. z masy solnej, ciasta) i różnymi sposobami (techniką wycinania, oklejania, szycia, malowania na szkle, pergamano i in.). Uczestnikom spotkania dużo radości sprawiła też możliwość samodzielnego wykonania kart świątecznych oraz jajek-wycinanek. Wszyscy otrzymali materiały bibliograficzne i scenariusze nt. Wielkanocy.

Listopad 2010

24 listopada odbyło się spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy ze szkół powiatu makowskiego. Wzięło w nim udział 17 osób. Przewodni temat spotkania brzmiał: "Public relations w bibliotece". Referat dotyczący sposobów kreowania wizeunku biblioteki przedstawiła p. Katarzyna Szymkowska. Uczestnicy zapoznali się z różnymi formami promocji i marketingu biblioteki. Uzupełnieniem spotkania było sprawozdanie z seminarium nt."Biblioteki w systemie oświaty" przedstawione przez p. Ewę Łatę. Wszyscy otrzymali materiały dydaktyczne i informacyjne do rozpropagowania w szkołach. Spotkanie zakończyło się dyskusją o problemach nurtujących bibliotekarzy.

2010 - Rok Chopinowski

Nasza biblioteka oferuje nauczycielom:
Książki:
 1. Chopin: Żelazowa Wola, dom urodzin. Warszawa, 2007.
 2. Chopin. J. Iwaszkiewicz. Kraków, 1956.
 3. Chopin. T. Mayzner. Kraków, 1968.
 4. Chopin żywy w swoich listach i w oczach współczesnych. Warszawa, 1959.
CD:
 1. Chopin: geniusz muzyki fortepianowej. Warszawa, 2001.
VHS:
 1. Chopin: Pragnienie miłości. Warszawa, 2002.
i inne...
MARZEC 2010 r.
Konkurs "Moja Zakładka do Książki" adresowany był do przedszkolaków z terenu powiatu makowskiego. Najmłodszymi uczestnikami były przedszkolaki z grupy 4-latków! Wpłynęły 53 prace, a komisja konkursowa - po burzliwych obradach - wybrała 8 najlepszych zakładek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Oto laureaci konkursu:
 • Ilona Rulka (Samorządowe Przedszkole nr 2w Makowie Maz.)
 • Wiktor Bartosiewicz(Samorządowe Przedszkole nr 2 w Makowie Maz.)
 • Martyna Mórawska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Karniewie)
 • Milena Wrońska(Zespół Szkolno-Przedszkolny w Karniewie)
 • Martyna Serafin (Przedszkole Samorządowe nr 1 w Makowie Maz.)
 • Małgorzata Zajda (Przedszkole Samorządowe nr 1 w Makowie Maz.)
 • Kacper Matusiak (Przedszkole Samorządowe nr 4 w Makowie Maz.)
 • Bartek Kubik (Przedszkole Samorządowe nr 4 w Makowie Maz.)
GRUDZIEŃ 2009 r.
Konkurs dla przedszkolaków

Regulamin
MARZEC 2009 r.

Jury konkursu "Magiczna okładka książki" wyłoniło zwycięską pracę. Spośród 23 nadesłanych prac najwyżej oceniono projekt okładki wykonany przez Martynę Tyburzec - uczennicę V klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Szwelicach. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę książkową. Uczestnicy konkursu otrzymali Dyplomy Uznania. WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY za zaangażowanie i twórcze pomysły. Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów oraz zaangażowanych szkół.


Copyright by Barbara Brzuzy 2011